طرز تهیه اشکنه تهرانی

اشکنه تهرانی یک غذای سبک و سنتی شهر تهران است. به طور کلی اشکنه را هر شهر یا منطقه به شیوه و روش خاص خود تهیه می کنند اما تقریبا تمام دستور ها شبیه هم است. اشکنه را می توانید خالی یا با نان میل کنید. یکی از تفاوت های این اشکنه با سایر اشکنه ها در این است که در تهیه آن از رب و لپه استفاده نمی شود. از اشکنه می توانید به عنوان پیش غذا یا غذای اصلی استفاده کنید. همچنین می توانید به عنوان یک میان وعده بدون نان از آن استفاده کنید. امروز در کولاک طرز تهیه اشکنه تهرانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

پیاز بزرگ 1 عدد
سیب زمینی متوسط 1 عدد
تخم مرغ 2 عدد
آرد 1 ق غذا خوری
شنبلیله خشک 1 ق مربا خوری سر پر
روغن حیوانی به میزان دلخواه
زردچوبه و نمک و فلفل به یمزان لازم
سیر 2 حبه

طرز تهیه اشکنه تهرانی

مرحله اول: تفت دادن مواد لازم

ابتدا روغن حیوانی را در یک قابلمه بریزید سپس پیاز را پوست کرده و ریز خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید و سرخ کنید. وقتی پیاز طلایی شد زردچوبه را اضافه کنید و در ادامه آرد را بیفزایید و مواد را تفت دهید. سیر را پوست کرده و با رنده یا گوشکوب له کنید و همراه مواد تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن سایر مواد

شنبلیله خشک را نیز به مواد بیفزایید سپس ادویه ها را اضافه کرده و هم بزنید تا خوب مخلوط شوند. سیب زمینی را پوست کرده و نگینی خرد کنید و به مواد اشکنه اضافه کنید. به میزان لازم اب به قابلمه اضافه کنید و بزارید به مقدار کافی سیب زمینی بپزد و درب قابلمه را ببندید تا به خبوی بپزد.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ به اشکنه تهرانی

نمک را به اشکنه اضافه کرده و تخم مرغ ها را در یک کاسه بشکنید و هم بزنید سپس به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و باز هم مواد را مخلوط کنید. گاز را خاموش کرده و اشکنه را در ظرف سرو بریزید و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه اشکنه تهرانی

  1. از مقداری پابریکا و فلفل تند برای طعم دهی به اشکنه می توانید استافده کنید.
  2. برای اینکه غلظت اشکنه شما خوب باشد باید پیاز را به خوبی سرخ کنید و مواد را خوب تفت دهید.
  3. اگر از طعم روغن حیوانی خوشتان نمی آید می توانید از روغن یا کره استفاده کنید.