طرز تهیه حلوا شیر

حلوا شیر یک حلوای خوشمزه و متفاوت است که حتما باید یک بار آن را امتحان کنید. شما می توانید از این حلوا در وعده های صبحانه و عصرانه استفاده کنید و لذت ببرید. بافت این حلوا نسبت به سایر حلوا ها نرم تر و لطیف تر است. امروز در فودرز طرز تهیه حلوا شیر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد سفید 1 پیمانه
شکر 1 پیمانه سر خالی
شیر 1 و 1/2 پیمانه
گلاب 1/2 پیمانه
روغن مایع 1/2 پیمانه
زعفران دم کرده غلیظ به میزان دلخواه
کره 20 گرم

طرز تهیه حلوا شیر

مرحله اول: تهیه شهد حلوا شیر

ابتدا شکر را در یک قابلمه بریزید و شیر را به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و به طور مداوم هم بزنید تا شکر به خوبی حل شود. گلاب و زعفران دم کرده را به آن اضافه کنید و مقداری هم بزنید سپس شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم: تفت دادن آرد و اضافه کردن شهد حلوا

در یک تابه آرد را بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت نیم ساعت آن را تفت دهید تا آرد کمی تغییر رنگ دهد. روغن مایع را به آن اضافه کرده و هم بزنید سپس کره را نیز اضافه کنید و حدود 20 دقیقه دوباره تفت دهید تا خوش رنگ شود. شهد تهیه شده را طی دو الی سه مرحله به مواد بیفزایید و مخلوط کنید تا حلوا شروع به جمع شدن بکند.

مرحله سوم: پخت حلوا شیر

وقتی حلوا در تابه حالت گهواره ای گرفت می توانید آن را از روی حرارت برداشته و وقتی مقداری سرد شد در ظرف سرو بریزید و تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه حلوا شیر

  1. برای تزیین روی این حلوا می توانید مقداری از حلوا را در ماسوره بریزید و به شکل گل پایپ کنید.
  2. به جای گلاب می توانید از پودر هل یا وانیل نیز برای عطر بیشتر حلوا استفاده کنید.
  3. از مقداری پودر پسته و نارگیل نیز برای تزیین روی این حلوا می توانید استفاده کنید تا از سادگی در بیاید.
  4. توجه داشته باشید که برای تفت دادن آرد حرارت حتما باید ملایم باشد در غیر این صورت آرد می سوزد و حلوای شما بافت لطیف خود را از دست می دهد.
  5. به جای کره می توانید از روغن جامد نیز در تهیه حلوای شیر استفاده کنید. اما استفاده از کره عطر و طعم بیشتری به حلوای شما می دهد و سالم تر است.