طرز تهیه کیک شنی

کیک شنی یکی از کیک های خوشمزه و ترد و پفکی است و بافت بسیار خوبی دارد. به دلیل بافت شنی مانند این کیک و استفاده از پودر نارگیل به آن کیک شنی می گویند. شما از این کیک خوشمزه به همراه چای می توانید به عنوان میان وعده یا عصرانه و صبحانه نیز استفاده کنید. امروز در فودرز طرز تهیه کیک شنی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ 4 عدد
آرد 2 پیمانه و 2 ق غذا خوری
شکر 1 پیمانه
شیر 1 پیمانه
روغن 1 پیمانه سر خالی
وانیل 1/4 ق چای خوری
بکینگ پودر 1 و 1/2 ق چای خوری
هل مقداری
شیر عسلی برای روی کیک 1/3 قوطی
پودر نارگیل برای روی کیک 1/2 پیمانه

طرز تهیه کیک شنی

مرحله اول: ترکیب کردن مواد مایع

ابتدا تخم مرغ ها را شکسته و در یک کاسه بریزید و به آن شکر و وانیل و هل را اضافه کنید و با دور تند همزن برقی هم بزنید تا کاملا رنگ آن روشن شود و حجم بگیرد. روغن را اضافه کنید و با دور کند همزن در حد ترکیب شدن هم بزنید. شیر را نیز در یک قابلمه ریخته و روی گاز قرار دهید تا مقداری گرم و داغ شود سپس به مواد بیفزایید.

مرحله دوم: اضافه کردن مواد خشک

آرد و بیکنگ پودر را در یک کاسه بریزید و سه بار الک کنید سپس به مواد مایع در سه مرحله اضافه کنید و هر بار به خوبی با قاشق هم بزنید. روی قالب دلخواه یک کاغذ روغنی قرار دهید سپس مواد کیک را در آن بریزید.

مرحله سوم: پخت کیک در فر

قالب را در فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه به مدت 40 دقیقه قرار  دهید تا کیک شما به خوبی بپزد. در فاصله ای که کیک می پزد باید مواد روی کیک را تهیه کنید. برای این کار ابتدا نارگیل را در یک تابه بریزید و روی حرارت ملایم مقداری تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند سپس آن را از روی گاز برداشته تا مقدرای خنک شود. بعد از پخت کیک تا زمانی که گرم هست شیر عسلی را روی آن بمالید سپس پودر نارگیل را اضافه کنید.

مرحله چهارم: پخت کیک در تابه

یک قابلمه را روی گاز قرار دهید تا به مدت نیم ساعت بماند و گرم شود. در ادامه قالب را چرب کنید از مواد کیک در قالب بریزید و در قابلمه قرار دهید. روی درب قابلمه یک دمکنی قرار دهید و آن را روی قابلمه قرار دهید. روی شعله گاز یک شعله پخش کن قرار دهید و بزارید کیک به آرامی بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه کیک شنی

  1. استفاده از هل دل به خواهی است و امکان حذف آن وجود دارد.
  2. بعد از اضافه کردن شیر و روغن مواد را زیاد هم نزنید چون باعث سفت شدن کیک بعد از پخت می شود.
  3. برای تزیین روی کیک علاوه بر نارگیل می توانید روی آن از پودر پسته و بادام نیز استفاده کنید.