طرز تهیه قیمه پلو

قیمه پلو یا قیمه لا پلو  شاه عباسی یکی از پلو های خوشمزه است که در واقع همان مواد قیمه است اما به شکل پلو مانند و ترکیب با برنج تهیه می شود و خورش مانند نیست.  امروز در فودرز طرز تهیه قیمه پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج 3 پیمانه
گوشت گوسفندی 300 گرم
لپه 1 پیمانه
پیاز 1 عدد
رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
زعفران کمی
نمک، فلفل، زردچوبه، پابریکا و دارچین به میزان لازم

طرز تهیه قیمه پلو

مرحله اول: تفت دادن پیاز و گوشت

ابتدا پیاز را پوست کرده و خلالی خرد کنید و در یک قابلمه روغن ریخته و آن را روی گاز قرار دهید تا گرم شود. سپس پیاز ها را در قابلمه ریخته و آن را تفت دهید تا سرخ و سبک شود. لپه ها را همراه مقداری آب در یک کاسه بریزید و بزارید خیس بخورد. در ادامه گوشت های تکه شده را به قابلمه اضافه کنید و خوب تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. تمام ادویه ها به جز دارچین و نمک را به به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید تا مخلوط شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن سایر مواد

رب گوجه را اضافه کنید و کمی هم بزنید و سپس آب جوش را مقداری به قابلمه بیفزایید و هم بزنید و درب قابلمه را ببندید تا گوشت به خوبی بپزد. لپ های خیس خورده را همراه مقداری آب روی گاز قرار دهید و بزارید بپزد. برنج را نیز همراه مقدرای آب روی گاز قرار دهید تا آب آن خشک شود.

مرحله سوم: دم کردن برنج

بعد ازپخت گوشت لپه ها را به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید و بعد از مدتی نمک و دارچین را نیز اضافه کنید و بعد از چند دقیقه از روی گاز بردارید. برنج را آبکش کرده و یک لایه برنج بریزید سپس یک لایه از مواد قیمه تهیه شده بریزید و این کار را تا جایی که مواد تمام شود ادامه دهید. در ادامه زعفران دم کرده را به برنج اضافه کنید و یک دمکنی روی درب قابلمه قرار دهید و آن را روی گاز قرار دهید تا دم بکشد.

فوت و فن های طرز تهیه قیمه پلو

  1. شما می توانید قبل از ریختن برنج در قابلمه مقداری سیب زمینی یا نان در کف قابلمه قرار دهید تا ته دیگ نیز داشته باشید.
  2. برای اینکه نفخ لپه بهتر از بین برود می توانید از شب قبل آن را خیس کنید.
  3. توجه داشته باشید که نمک را حتما بعد از پخت گوشت به آن اضافه کنید چون در غیر این صورت گوشت خوب نمی پزد.