طرز تهیه دسر ماقوت

دسر ماقوت یکی از دسر های ساده ماه رمضان است که رنگ و عطر خوبی دارد و سفره افطار شما را زیبا تر می کند. در این دستور تهیه ماقوت زعفرانی گفته شده است که یکی از دسر های سنتی شهر یزد می باشد که طرفداران زیادی دارد. این دسر غلظتی شبیه به فرنی دارد و رنگ آن مانند شله زرد، زرد رنگ می باشد. امروز در فودرز طرز تهیه دسر ماقوت را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

نشاسته گل یا گندم 2 ق غذا خوری
آب 2 لیوان
شکر 4 الی 5 ق غذا خوری
زعفران به مقدار لازم
پودر هل به دلخواه
گلاب 1/4 لیوان
خلال پسته و بادام به میزان لازم

طرز تهیه دسر ماقوت

مرحله اول: به جوش آمدن آب و اضافه کردن نشاسته

ابتدا 1 و 1/2 لیوان آب را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. نشاسته را در 1/2 لیوان آب باقی مانده ریخته و حل کنید سپس در طی سه مرحله به آب جوش اضافه کنید. برای این کار باید حرارت کم باشد و بعد از ریختن نشاسته در هر مرحله 3 الی 4 دقیقه هم بزنید تا خامی آن گرفته شود.

مرحله دوم: اضافه کردن سایر مواد

شکر را به مواد در حال جوش اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود و در ادامه زعفران و هل را همراه گلاب اضافه کنید و 10 الی 15 دقیقه هم بزنید. در آخر کار خلال پسته و بادام را به قابلمه اضافه کنید.

مرحله سوم: تزیین کردن دسر ماقوت

بعد از اضافه کردن خلال بادام و پسته قابلمه را از روی حرارت برداشته و صبر کنید تا کمی خنک شود سپس ماقوت را در ظرف سرو دلخواه ریخته و با گل محمدی، خلال بادام یا پسته و سایر مواد تزیین و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه دسر ماقوت

  1. غلظت این دسر باید مانند غلظت فرنی شده باشد سپس از روی گاز بردارید.
  2. توجه داشته باشید که غلظت این دسر نباید خیلی زیاد باشد چون این دسر بعد از سرد شدن نیز مقداری سفت می شود.
  3. برای تهیه این دسر شما در حین اضافه کردن نشاسته باید توجه داشته باشید که به طور مداوم هم بزنید تا نشاسته به ته قابلمه نچسبد که باعث سوختن آن می شود.
  4. به جای می توانید از مقداری وانیل برای طعم و عطر بیشتر استفاده کنید.
  5. شما می توانید بعد از تهیه و کمی خنک شدن این دسر را در یخچال قرار داده و به صورت سرد سرو کنید.