طرز تهیه پولکی کنجدی

پولکی کنجدی یکی از سوغاتی های شهر اصفهان محسوب می شود که ترکیب آن با چای بینظیر است. شما می توانید این پولکی را با شکر و عسل تهیه کنید که در این دستور از شکر برای تهیه این پولکی استفاده شده است و بسیار ساده و راحت است. شما با استفاده از 3 قلم مواد و صرف 10 الی 30 دقیقه زمان می توانید این پولکی های خوشمزه را تهیه و از آن برای پذیرایی های مهمانی یا جشن های خود به خصوص عید نوروز استفاده کنید. امروز در فودرز طرز تهیه پولکی کنجدی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شکر 1 لیوان
کنجد 1 لیوان
کره 1 ق غذا خوری

طرز تهیه پولکی کنجدی

مرحله اول: کاراملی شدن شکر

ابتدا شکر را در یک تابه یا قابلمه بریزید و روی کف تابه به طور یکنواخت پخش کنید و شعله گاز را روشن کرده و روی حرارت ملایم بزارید و هر چند دقیقه یک بار تابه را دورانی حرکت دهید تا شکر ها جابجا شوند. وقتی شکر ها حالت کاراملی گرفت کره را به مواد اضافه کنید و گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم: ریختن مواد روی فویل

کره را به خوبی با شکر ترکیب کنید سپس کنجد ها را بیفزایید و خوب هم بزنید تا یکدست ترکیب شوند. مواد را تا وقتی داغ است روی یک فویل آلومینیومی بریزید و یک کیسه فریزر روی آن قرار داده سپس با وردنه مواد را پخش کنید.

مرحله سوم: برش زدن پولکی ها

در ادامه با چاقو مواد را به شکل دلخواه برش زده و به مدت 10 دقیقه صبر کنید سپس برش ها را از هم جدا کرده و پولکی را سر کنید.

فوت و فن های طرز تهیه پولکی کنجدی

  1. برای هم زدن مواد روی گاز از قاشق استفاده نکنید چون شگر دیر تر ذوب می شود و شکرک می زند.
  2. اگر می خواهید پولکی شما طلایی نباشد می توانید مقداری پودر شکلات یا قهوه به مواد اضافه کنید تا یک پولکی قهوه ای رنگ داشته باشید.
  3. حتما برای قوام آمدن مواد باید حرارت خیلی ملایم باشد تا شکر نسوزد.
  4. برای اینکه پولکی های شما حالت دایره داشته باشند می توانید به جای پهن کردن مواد با یک قاشق مربا خوری مقداری از مواد را برداشته و روی فویل بریزید و اطراف آن را جمع کرده تا شکل دایره بگیرد.
  5. برای طعم و عطر بیشتر این پولکی می توانید از مقداری گلاب و هل و حتی زعفران دم کرده نیز استفاده کنید.