طرز تهیه دلمه برگ مو

دلمه برگ مو یکی از انواع دلمه ها است که با برگ مو انگور تهیه می شود. دلمه یکی از غذاهای خوشمزه است که شما می توانید از آن در مهمانی های خود به عنوان پیش غذا نیز استفاده کنید و سفره خود را با آن جذاب تر کنید. در تهیه دلمه از لپه، برنج و… استفاده می شود. امروز در فودرز طرز تهیه دلمه برگ مو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برگ مو 300 تا 400 گرم
گوشت چرخ کرده 200 گرم
پیاز 1 عدد
سبزی دلمه 4 ق غذا خوری
لپه 1/5 پیمانه
برنج 3 ق غذا خوری
نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم
رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری
آبغوره 4 ق غذا خوری
شکر 6 ق غذا خوری

طرز تهیه دلمه برگ مو

مرحله اول: قرار دادن برگ مو ها در آب جوش

در ابتدا برگ مو ها را با آب بشورید و دم های آن را جدا کنید و بزاریرد کمی خشک شوند. در یک قابلمه آب بریزید و روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید در ادامه برگ ها را در آن قرار دهید و بزارید به مدت 3 تا 5 دقیقه در آب جوش بماند و رنگ آن عوض شود.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت چرخ کرده

پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و پیاز را در آن سرخ کنید در ادامه گوشت چرخ کرده و رب را اضافه کنید و هم بزنید. سپس ادویه های لازم را اضافه کرده و صبر کنید تا گوشت خوب سرخ شود.

مرحله سوم: پخت لپه و برنج

لپه را پیمانه زده و پاک کنید سپس با آب بشورید و روی گاز قرار دهید تا بپزد. برنج را نیز بدون روغن با مقداری آب بپزید و کته کنید و وقتی نیم پز شد گاز را خاموش کنید.

مرحله چهارم: ریختن مواد در برگ مو ها

وقتی گوشت آماده شد و تمام مواد خنک شدند آن ها را با هم ترکیب کنید و خوب هم بزنید. سبزی دلمه را نیز پاک کنید و بشورید بعد از اینکه خشک شد خرد کنید و با موا ترکیب کنید. مواد تهیه شده را با قاشق در وسط هر یک از برگ مو ها بریزید و آن ها جمع کنید.

مرحله پنجم: پخت دلمه

در کف قابلمه یک لایه برگ مو بچینید سپس شکر و آبغوره را با هم ترکینید. سپس دلمه های تهیه شده را در قابلمه بچینید و کمی آب به آن اضافه کنید و بزارید به مدت 1 ساعت بپزد در ادامه ترکیب شکر و آبغوره را اضافه کنید و بزاریرد دوباره به مدت 1 ساعت دیگر بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه دلمه برگ مو

  1. برای مواد مایع می توانید از کمی سرکه و رب انار نیز برای ملس شدن استفاده کنید.
  2. ترکیب شکر و آبغوره را حتما بعد از یک ساعت پخت اضافه کنید چون اگر در ابتدای پخت اضافه کنید باعث نپختن برگ مو می شود.
  3. رب گوجه فرنگی از آن دسته موادی است که شما می توانید آن را حذف کنید.