طرز تهیه خورشت ماست

خورشت ماست یکی از دسر هایی است که در اصفهان مردم در کنار غذای اصلی از آن استفاده می کنند. برخلاف اسم آن که شاید فکر کنید باید آن را مانند سایر خورشت ها با برنج میل کرد این طور نیست و این دسر شباهت خاصی به خورش ندارد. رنگ این دسر بسیار جذاب است و رنگ زردی دارد که به خاطر استفاده از زعفران در آن است. این دسر به دلیل استفاده از گوشت و زعفران در آن و همچنین ماست بسیار مقوی است و از آن به عنوان یک صبحانه خوب نیز می توانید استفاده کنید.

مواد لازم

گوشت گوسفندی 1 کیلو
ماست چکیده 2 کیلو
شکر 1 کیلو
زعفران 1 ق غذا خوری
گردو برای داخل خورشت 300 گرم
پیاز 1 عدد

طرز تهیه خورشت ماست

مرحله اول: پخت گوشت

گوشت را تکه تکه کرده و در زود پز بریزید سپس مقداری آب و زعفران دم کرده اضافه کنید و در ادامه پیاز را پوست کنید و یک برش بزنید و به زود پز اضافه کنید و درب زود پز را قرار دهید تا گوشت خوب بپزد و له شود.

مرحله دوم: ریش ریش کردن گوشت

در این مرحله گردو را بشکنید سپس مغز گردو را کمی با دست خرد کنید و در آب بریزید و کنار بزایرد تا خیس بخورد. در ادامه گوشتی که خوب پخته شده را از زود پز خارج کنید و چربی های اضافی آن را جدا کنید و با چنگال گوشت را خیلی ریز و ریش ریش کنید.

مرحله سوم: له کردن گوشت

گوشت ریش ریش شده را با گوشکوب به مدت 15 دقیقه له کنید تا رنگ گوشت عوض شود برای این کار از گوشتکوب برقی نیز می توانید استفاده کنید.

مرحله چهارم: داغ زدن ماست و شکر

ماست چکیده شیرین را در قابلمه بریزید سپس شکر را به آن اضافه کنید و به طور مداوم هم بزنید و این کار را به مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه انجام دهید و به آن زعفران نیز اضافه کنید. توجه داشته باشید که مواد نباید به جوش در بیاید و نباید خیلی داغ شود در حد ترکیب شدن کافی است.

مرحله پنجم: ترکیب کردن گوشت و ماست

مواد را از روی حرارت بردارید و کمی از مواد ماستی را در یک سینی بزرگ بریزید سپس مقداری از گوشت های له شده را به آن اضافه کنید و با دست به قدری هم بزنید تا گوشت اصلا در مواد پیدا نباشد. بعد از ترکیب کردن مواد گردو را نیز اضافه کنید و هم بزنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه خورشت ماست

  1. بعد از تهیه می توانید این دسر را با مغز گردو و زرشک تزیین کنید تا زیبا تر شود.
  2. برای تهیه این خورش اگر از قسمت راسته یا گردن گوشت گوسفندی استفاده کنید بهتر است.
  3. بعد از تهیه خورشت ماست را به مدت 3 تا 4 ساعت در یخچال قرار دهید تا به طور کامل کش دار شود.