طرز تهیه آش امام

آش امام در شهر های مختلف از جمله یزد، قزوین، اردبیل و سایر شهر ها تهیه می شود اما معروف ترین آن ها آش اما قزوین است. در این دستور میزان مواد لازم به طور کامل گفته شده است و به راحتی می توانید یک آش خوشمزه برای ماه رمضان یا سایر مناسبت ها تهیه و نوش جان کنید. امروز در فودرز طرز تهیه آش امام را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

عصاره قلم گوساله 1 الی 2 پیمانه
گوشت گوساله 200 الی 300 گرم
پیاز سرخ شده 1 پیمانه
برنج 1 پیمانه
عدس 1/2 پیمانه
ماش 1/2 پیمانه
لوبیا چشم بلبلی 1/2 پیمانه
نخود 1/2 پیمانه
لوبیا قرمز 1/2 پیمانه
زردچوبه و فلفل سیاه 1 ق غذا خوری
دارچین 2 ق غذا خوری
نمک 2 ق چای خوری

طرز تهیه آش امام

مرحله اول: پخت گوشت و حبوبات

قلم و گوشت گوساله را در یک قابلمه ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید و بزارید با حرارت ملایم بپزد. برنج و ماش و همینطور لوبیا چشم بلبلی و سایر حبوبات را از 5 ساعت قبل در مقداری آب ریخته و بزارید خیس بخورد. در یک قابلمه مقداری آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید سپس آب حبوبات خیس خورده را بیرون ریخته و خود حبوبات را به قابلمه اضافه کنید. عصاره گوشت  و قلم را نیز اضافه کرده و درب قابلمه را ببندید و بزارید به مدت 30 الی 40 دقیقه مواد بپزد.

مرحله دوم: سرخ کردن پیاز

عصاره گوشت  و قلم را نیز اضافه کرده و درب قابلمه را ببندید و بزارید به مدت 30 الی 40 دقیقه مواد بپزد. پیاز را پوست کنید و با چاقو خرد کنید سپس در یک تابه مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا پیاز سرخ شود سپس دارچین و زردچوبه را همراه فلفل به پیاز اضافه کنید و مقداری تفت دهید سپس به قابلمه اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت آش امام

گوشت پخته شده را با چنگال یا دست ریش ریش کنید و به مواد اضافه کنید. نمک را نیز به غذا اضافه کنید و مقداری صبر کنید تا آش به خوبی لعاب دهید سپس گاز را خاموش کرده و آش را در ظرف سرو بریزد و میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه آش امام

  1. برای تزین روی این آش می توانید از پیاز سرخ شده به همراه تکه های گوشت تفت داده شده و ریش ریش شده استفاده کنید.
  2. مقداری گوشت را می توانید به حسب سلیقه کم یا زیاد نیز کنید.
  3. بعد از تهیه این آش می توانید آن را با گوشکوب برقی یا میکسر نیز له کنید تا پوره مانند شود.