طرز تهیه کاکا

کاکا یکی از دسر های گیلانی است که با استفاده از کدو حلوایی تهیه می شود. این دسر بیشتر در فصل های پاییز و زمستان که کدو حلوایی موجود است تهیه می شود. شما می توانید کاکا را به عنوان یک عصرانه خوب به همراه چای میل کنید. امروز در فودرز طرز تهیه کاکا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ 1 عدد
شکر 1/3 پیمانه
آرد گندم و برنج 1 پیمانه
شیر 1/2 پیمانه
گلاب 1 ق غذا خوری
دارچین 1 ق چای خوری
پوره کدو حلوایی 1 پیمانه
گردو خرد شده 3 ق غذا خوری

طرز تهیه کاکا

مرحله اول: پخت کدو حلوایی

ابتدا کدو حلوایی را با آب بشورید سپس با چاقو آن را خرد کرده و تخم های آن را جدا کنید سپس پوست کدو را جدا کرده و کدو را در یک قابلمه بریزید و به آن مقداری آب اضافه کنید و درب قابلمه را گذاشته و صبر کنید تا کدو به خوبی بپزد و نرم شود. بعد از پخت کدو با پشت قاشق یا مخلوط کن کدو را به شکل پوره در بیاورید.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد لازم

تخم مرغ را در یک ظرف بریزید و به آن شیر و شکر را اضافه کنید. سپس دارچین و گلاب را نیز بیفزایید و با چنگال مواد را هم بزنید. آرد را نیز به مواد افزوده و خوب هم بزنید. پوره کدو حلوایی را نیز به مواد اضافه کنید و در آخر گردو خرد شده را نیز بیفزایید و مواد را هم بزنید.

مرحله سوم: سرخ کردن کاکا

در یک تابه روغن بریزید و آن را روی گاز قرار دهید تا روغن گرم شود سپس مانند تهیه کتلت از مواد تهیه شده برداشته و در تابه قرار دهید تا یک طرف آن بپزد و طلایی شود سپس آن را برگردانده تا طرف دیگر نیز سرخ شود.

فوت و فن های طرز تهیه کاکا

  1. برای استفاده از آرد باید به مقداری 1/2 پیمانه از آرد گندم و 1/2 پیمانه از آرد برنج استفاده کنید.
  2. به اندازه 2 قاشق غذا خوری می توانید از کشمش نیز به صورت اختیاری در تهیه کاکا استفاده کنید.
  3. اگر کدویی که در تهیه کاکا استفاده می کنید شیرین نبود می توانید از مقداری شیره یا شکر برای شیرین کردن آن استفاده کنید.
  4. برای تزیین روی کاکا می توانید از مقداری پودر قند الک شده یا گل محمدی روی آن استفاده کنید.
  5. اگر به کدو حلوایی علاقه ای ندارید می توانید آن را از دستور حذف کرده و کاکا را بدون کدو حلوایی تهیه کنید.