طرز تهیه باقلوا لوزی

باقلوا لوزی یکی از باقلواهای سنتی قزوین است که طرفداران زیادی دارد. از این باقلوا می توانید برای پذیرایی های نوروز خود استفاده کنید. امروز در فودرز طرز تهیه باقلوا لوزی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خمیر باقلوا لوزی

گلاب 1 ق غذا خوری
آب گرم 2 ق غذا خوری
روغن جامد 1 ق سوپ خوری
آرد 1 پیمانه

مواد لازم برای تهیه مواد داخل باقلوا

پودر بادام 5 پیمانه
پودر پسته 3 پیمانه
پودر قند 5 پیمانه
زعفران حل شده 3 ق غذا خوری
پودر هل 1 ق غذا خوری

مواد لازم برای تهیه شربت باقلوا

آب 1 پیمانه
شکر 1 پیمانه
گلاب 2 ق غذا خوری

طرز تهیه باقلوا لوزی

مرحله اول: تهیه مواد داخل باقلوا

پودر قند را الک کرده و به آن هل اضافه کنید. نصف پودر بادام را با زعفران مخلوط کنید و پودر قند مخلوط شده با هل را به پودر پسته و پودر بادام سفید و زعفرانی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

مرحله دوم: تهیه خمیر باقلوا

آب و روغن و گلاب را با هم مخلوط کرده و آرد را کم کم اضافه کنید و خمیر را خوب ورز دهید تا نرم و لطیف شود. سپس خمیر را در کیسه فریزر ریخته و حدود دو ساعت در یخچال اسراحت دهید. خمیر را با وردنه پهن کرده و به دو قسم قسیم کنید.

مرحله سوم: تهیه باقلوا

قالب را چرب کرده و نصفی از خمیر را روی قالب پهن کنید و صاف کنید. قند بادام زعفرانی را روی خمیر ریخته و آن را با گوشکوب خوب صاف کنید سپس قند بادام سفید را اضافه کرده و با گوشکوب خوب صاف کنید. در ادامه پودر پسه قدی را اضافه کرده و صاف کنید.

مرحله چهارم: پخت باقلوا

روی باقلوا را با کمی گلاب خیس کرده و خمیر را روی آن پهن کنید. فر را از قبل روشن کنید و قالب را در فر با دمای 170 درجه به مد 30 الی 35 دقیقه قرار دهید تا باقلوا بپزد. برای تهیه شربت تمام مواد را در قابلمه ریخته و هم بزنید سپس از روی گاز برداشته و باقلوا ها را با چاقو برش لوزی بزنید و شربت را به آن اضافه کنید و باقلوا را رد یخچال قرار دهید.

فوت و فن های طرز تهیه باقلوا لوزی

  1. اگر مواد را بعد از اضافه کرد خوب نکوبید لایه ها بعد از آماده شدن جدا می شوند.
  2. شما می توانید ترتیب لایه ها را نیز به دلخواه عوض کنید.
  3. برای اینکه خمیر بهتری داشته باشید باید آن را به خوبی ورز دهید.