طرز تهیه نون قندی

نون قندی یکی از شیرینی هایی است که عموما در عید تهیه می شود اما شما می توانید این شیرینی را در هر موقع از سال تهیه کنید و به عنوان عصرانه با چای میل کنید. همچنین می توانید از این شیرینی برای پذیرایی در مهمانی ها و جشن های خود نیز استفاده کنید. امروز در فودرز طرز تهیه نون قندی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شکر 100 گرم یا 5 ق غذا خوری
ماست چکیده 1/2 پیمانه
روغن مایع 1/2 پیمانه
وانیل 1/4 ق چای خوری
نمک 1/4 ق چای خوری
پودر هل 1/2 ق چای خوری
زعفران 1 ق مربا خوری
بکینگ پودر 2 ق چای خوری
کنجد به میزان لازم
زرده تخم مرغ 1 عدد
شیر 1 ق غذا خوری

طرز تهیه نون قندی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

شکر را در یک کاسه بریزید سپس روغن و ماست را اضافه کنید در ادامه وانیل را نیز بیفزایید. زعفران را در هاونگ بریزید و پودر کنید سپس مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و در ادامه زعفران را روی یک کتری در حال جوش قرار دهید تا دم بکشد.

مرحله دوم: ترکیب کردن آرد با مواد مایع

زعفران دم کرده را همراه هل به مواد اضافه کنید و با یک قاشق مواد را هم بزنید. به اندازه یک پیمانه از آرد گفته شده را با بکینگ پودر ترکیب کنید و به آرامی به مواد مایع اضافه کنید و هم بزنید. باقی آرد را نیز کم کم اضافه کنید تا جایی که خمیر به دست شما نچسبد.

مرحله سوم: ورز دادن خمیر

خمیر را با نوک انگشتان خود ورز دهید تا جمع شود. روی خمیر را یک کیسه بکشید و به مدت نیم ساعت استراحت دهید. سینی فر را چرب کنید و یک کاغذ روغنی روی آن قرار دهید. خمیر را روی کاغذ قرار دهید و یک کیسه روی آن بکشید سپس با وردنه به قطر نیم سانت پهن کنید.

مرحله چهارم: رومال کردن خمیر

با کاردک کناره های خمیر را صاف کنید سپس کیسه را از روی خمیر بزپردارید و کنجد روی آن بریزید سپس با وردنه روی آن بکشید تا کنجد ها به خمیر بچسبد در ادامه سوراخ های کوچک روی خمیر ایجاد کنید. برای تهیه رومال زرده را همراه کمی شیر و روغن در یک کاسه بریزید و ترکیب کنید سپس با فرچه قنادی روی خمیر رومال کنید.

مرحله پنجم: پخت نون قندی در فر

ابتدا فر را از قبل روشن کنید تا گرم شود سپس به مدت 20 دقیقه و با دمای 180 درجه در فر قرار دهید تا بپزد. بعد از پخت با چاقو آن را به برش های دلخواه تقسیم و میل کنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه نون قندی

  1. بیش از حد آرد را به خمیر اضافه نکنید چون باعث می شود خمیر خیلی خشک شود.
  2. آرد را قبل از اضافه کردن به مواد مایع بهتر است الک کنید.
  3. نون قندی را می توانید به جای فر در تابه دوطرفه که باید واشر های آن را جدا کنید و کاغذ روغنی را در کف آن قرار دهی نیز می توایند تهیه کنید.